Mini záhradka na balkóne


Tu je zopár rastlín, ktorým sa bude dariť aj u vás v byte. Nielen, že vám spestria váš domov, ale budete sa každý deň tešiť, o koľko narástli, a či majú nové kvety a plody. Radi nahradia okrasné kvety a budú vám aj užitočné.

Jahody
V obchodoch, majú často umelú a kyslú chuť, no doma vypestované chutia úžasne. Pokiaľ nevlastníte záhradu, nevadí, darí sa im aj na balkóne.
Vyšľachtené sú aj odrody, ktoré sú stálerodiace, čiže rodia viackrát za rok.

jahoda

Starostlivosť
V predajniach kúpite už mladé rastlinky, ktoré doma presadíte do novej zeme a väčšieho črepníka, aby mali dostatok živín. Tie dopĺňajte aj správnym hnojivom. Substrát by ste mali vybrať taký, aby udržiaval vlahu. Doprajte im častú zálievku. Ráno im pomôžete, ak ich orosíte vodou. Majú radi slnko, preto sa im viac darí na miestach, kde na ne svieti.

Paradajky
Pre tento účel je najlepšie, ak si do väčšieho kvetináča zasadíte cherry paradajky. Rastlina nevyrastie veľmi vysoká a preto je to ideálne.
Ďalšia výhoda je, že tieto mini paradajky patria k najsladším. Doma pestované aj krásne voňajú.
Existujú klasické červené, potom žlté, oranžové ale aj fialové. Podľa odrody, majú okrúhly alebo oválny tvar.

Starostlivosť
Nie sú náročné na starostlivosť, preto sú vhodné aj pre začiatočníkov. Vypestovať si ich môžete zo semiačka, alebo si kúpite hotovú mladú rastlinku. Vyberte pre ne vhodnú zem, aby sa cítili ako v záhrade a pravidelne ich zalievajte. Umiestnite ich na slnečné miesto. Odmenia sa vám bohatou a chutnou úrodou.

Hrášok
Je to príjemne sladká pochúťka, ktorá sa ťažšie hľadá v obchodoch. Doma si ju, pritom, ľahko vypestujete. Ak sa vám bude ťahať po boku balkóna, alebo po nejakej konštrukcii, vytvorí krásnu ozdobu.

Starostlivosť
Rýchlo rastú a nie sú náročné na starostlivosť.
Potrebujú priame slnečné svetlo, no najlepšie je ich zasadiť, keď je ešte chladnejšie, nie až vo veľkom teple.
Do väčšieho črepníka zasadíte semiačka, hrášky, a zalievate. Neskôr im pripravte niečo, napríklad drevenú alebo bambusovú palicu, na ktorú sa môžu obtočiť a plaziť hore.

rajče

Pestovať môžete aj bylinky, ako sú napríklad bazalka, medovka, tymián, a iné. Ďalej rôzne druhy šalátov, chilly papričky, špenát, rukolu,  ale aj mini mrkvu a papriku.

Share This

hondabb.sk