Koniec strednej školy – nasleduje nový začiatok plný radikálnych rozhodnutí

S rozhodnutím po škole majú niektorí ľudia jednoducho problém. Nevedia sa rozhodnúť, či im bude stáť za to študovať ešte ďalšie tri alebo päť a viac rokov na vysokej škole, užívať si prostredie školských lavíc, zatiaľ čo ostatní robia. Je jedno ako sa rozhodnete, do ničoho vás nesmie nikto nútiť a rozhodnutie musí padnúť z vašej hlavy. Nie je správne rozhodovať sa na základe druhých ľudí alebo poslúchnuť radu rodičov, i keď majú väčšinou pravdu.

knihovna

Častou chybou býva fakt, že stredoškoláci sa nerozhodujú podľa svojich rodičov, ale podľa svojich najlepších priateľov. Na základe ich rozhodnutia sa prihlásia spolu na rovnakú školu alebo do rovnakého zamestnania len preto, lebo sa boja rozpadu ich dlhoročného priateľstva. Ako to potom dopadne ? Ten, čo si školu vybral a bolo to hlavne jeho rozhodnutím, rád študuje svoj vybraný odbor a štúdium mu ide ľahko a úspešne, zatiaľ čo ten druhý sa s ním vlečie a ledva prechádza. Nakoniec sa to skončí len hádkami, pretože ten múdrejší musí neustále pomáhať priateľovi a začne to byť riadne otravné – priateľstvo sa rozpadá. Nastane odlúčenie v podobe ukončenia štúdia slabšieho študenta a ten potom banuje všetok ten stratený čas, ktorý do toho investoval. Preto ak vás nebaví učiť sa, choďte do práce a zbavte sa kníh !

Ak máte vyštudovanú školu s odborom, vašou prácou by malo byť to, o čom ste sa tak veľa naučili a do čoho vás vlastne vaše štúdium celú tú dobu zaúčalo. Mali ste tam potrebnú prax aj teoretické vedomosti, ktoré môžete vo vašej budúcej práce hrdo využiť. Ak vás odrádza nízky plat a máte jazykové znalosti, svet vám neujde, vy vojdete doň a ukážete mu, že na to máte aj bez vysokej školy !

servis

Stredoškolák, ktorý absolvoval gymnázium, nemá žiadnu prax ani konkrétne zameranie, a preto by mala jeho cesta v štúdiu pokračovať. Je veľmi dôležité nájsť si školu, ktorá vás bude baviť a pri ktorej ste ochotní venovať mnoho úsilia a času. Musí to byť odbor blízky vášmu srdcu a hneď to pôjde ľahšie ! Nemôžete sa hneď hádzať do vreca a zatvárať pred sebou možnosti, ktoré len tak nikto nenájde. Jasné, vraví sa, že vysokoškolskí študenti po vyštudovaní nemajú kam ísť a robia to, čo obyčajní ľudia so stredoškolským vzdelaním. Lenže nie je to až taká pravda. Všade býva občas „zádrhel“ a je aj tu ! Vzdelanie bolo, vždy aj bude cesta k lepšiemu, pretože už od nedávna bol vzdelaný človek považovaný za niečo viac a mohol tak obsadzovať vyššie pozície !

Share This

hondabb.sk