Internet a ľudská spoločnosť


Internet v súčasnosti využíva takmer každý z nás. Poskytuje nám mnoho  služieb a možností. Môže sa stať naším pomocníkom, ale môže nás i ohroziť. Má teda mnoho výhod a zároveň aj negatívnych dopadov na človeka. Čo prevláda? Ohrozuje viac ako pomáha?

technologie
 
Prínosy internetu pre človeka
 
•         Jednou z výhod je možnosť komunikácie. Existuje množstvo sociálnych sietí, prostredníctvom ktorých sa ľahko spojíme s blízkymi. Okrem spojenia s našimi priateľmi či rodinou, máme možnosť si nájsť nových priateľov s napríklad podobnými záujmami. To je predsa skvelé, no nie?
•         Poskytuje nám veľa informácií z rôznych oblastí. Čokoľvek chceme, to nájdeme. Môžeme získať nové vedomosti o iných krajinách a ich kultúrach, novinky zo sveta či študijné materiály. Rovnako tak nám uľahčí hľadanie zamestnania alebo nového bývania.
•         Je bohatý na zábavu a možno si ním skrátiť dlhé dni. Nespočetné množstvo online hier zabaví ako deti tak i dospelých. Obľúbené filmy alebo seriály si môžeme pozrieť online kedy chceme a e-knihy nie sú taktiež na zahodenie.
 
Internet a jeho negatíva
 
•         Komunikáciou cez sociálne siete strácame priamy kontakt. Nevidíme človeku priamo do očí a nemôžeme z jeho tváre vyčítať ako sa napríklad v danej chvíli cíti. Smutného nemôžeme objať, s veselým sa nemôžeme smiať. Je lepšie s kamarátmi vybehnúť von, nie si iba četovať.
•         Niektorí ľudia dokážu deň čo deň stráviť na internete celé hodiny. To môže viesť k zdravotným problémom, rozpadu priateľstiev či ignorovaniu reality. Postupom času človek stráca kontrolu nad sebou samým a stáva sa závislým na používaní sociálnych sietí či hraní online hier. Tie sa môžu veľmi rýchlo a jednoducho stať naším pánom.
•         Bezpečnosť je jedna z vecí, ktorú si človek na internete málo stráži. Poskytujeme osobné údaje a informácie, ktoré pri nesprávnom zaobchádzaní môžu byť zneužité. Fotky, ktoré zverejníme sú prístupné miliónom ľudí. Treba preto poriadne zvážiť, akú fotku na svoju sociálnu sieť pridáme. Častá je tiež napríklad kyberšikana, ktorej riešenie môže byť náročné.

internet
 
Je  len na nás či sa internetom nechápe ovplyvniť. Ponúka nám mnoho možností a vie nám uľahčiť život. Zároveň by sme však mali rátať s možnými rizikami. Treba byť opatrný čo na internete robíme a ako sa správame. S kým sa kontaktujeme a čo na internete zdieľame. A samozrejme je nutné si uvedomiť, kedy je čas opustiť sociálnu sieť a ísť na čerstvý vzduch. Všetkého veľa škodí a preto používajme nášho pomocníka s mierou. 

Share This

hondabb.sk